سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
 
مدیرعامل سازمان بنادر در مراسم روز جهانی دریانورد تشریح کرد: ابعاد اثرگذاری توسعه دریا محور بر توسعه اقتصاد ملی
معاون وزیر راه و شهرسازی در مراسم سپاس از دریانوردان با بیان اینکه روز جهانی دریانورد برابر با 25 June هر سال یادآور تلاشها، فداکاری ها و از خودگذشتگی های دریانوردان و همیاری آنان در توسعه حمل و نقل دریایی و تجارت بین‌المللی و رشد اقتصاد جهانی است، اضافه کرد: این روز را دولتها، موسسات و شرکتهای کشتیرانی وکلیه دست اندرکاران فعالیتهای دریایی و دریانوردی به پاس خدمات دریانوردان جشن می‌گیرند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی یادآور شد: با توجه به شعار روز جهانی دریانوردی سال 2010 که"سال دریانورد" نام‌گذاری شده بود، آیمو  برنامه‌ای تبلیغاتی برای جذب دریانوردان به این حرفه با عنوان Go to Sea "" برگزار کرد و پس از آن تصمیم گرفته شد 25 ژوئن هر سال را به عنوان روز دریانورد نام‌گذاری نمایند و این روز را به پاس زحمات دریانوردان جشن بگیرند.

سید عطاء اله صدر اضافه کرد: برای ترویج فرهنگ غنی دریانوردی در میان مردم و جوانان علاقه مند به این حرفه باید از ابزارهای مختلف هنری مانند ساخت فیلم، ساخت موسیقی، برپایی نمایشگاه عکس و غیره استفاده کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: باتوجه به اینکه حدود 90 درصد تجارت جهانی کالا از طریق دریا و توسط کشتیرانی صورت می پذیرد، متأسفانه این حرفه در میان مردم کمتر شناخته شده است.

به گفته سید عطاء اله صدر، دریانوردان علاوه بر مسئولیت هدایت کشتی ها و تردد دریایی، مسئولیت امنیت کالا و مسافر را هم بر عهده دارند.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد:‌ روز جهانی دریانورد بستری را فراهم می‌سازد که از 5/1 میلیون دریانوردی که در جهان و بر روی شناورها فعالیت می‌کنند قدردانی شود و نقش و اهمیت آنان در زندگی روزمره انسانها مورد تکریم قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درخصوص مزیت ها و ویژگی های حرفه دریانوردی اظهار داشت : حرفه دریانوردی دارای مزایای خاصی است واین حرفه اساساً ماهیت بین‌المللی دارد و بدین لحاظ دریانوردان از تجربیات با ارزشی برخوردار می شوند. بسیاری از افراد جامعه علاقه‌مند هستند دنیا را ببینند. این تنها رشته‌ای است که اگر فرد علاقه‌مندی در ایران ادامه تحصیل بدهد، می‌تواند به مدارج بالا برسد و گواهینامه او از اعتبار بین المللی برخوردار است.

صدر با اشاره به رویکرد توسعه دریا محور گفت: در راستای توسعه دریامحور و نقش آن در دریانوردی می‌توان گفت که هم رشد و توسعه بخش دریایی کشور، منافع و مزایای درآمدی و توسعه‌ای فراوان و گسترده‌ای برای کشور ایجاد می کند و هم موجب رشد و توسعه سایر بخش های اقتصادی کشور خواهد شد.

به گفته صدر، بخش دریایی دارای پتانسیل‌ها و قابلیت‌های بسیار فراوانی است که با شناخت و بهره برداری بهینه از آنها می‌تواند سهم موثر و عمده‌ای در رشد و توسعه کشور ایفا کند. اما از طرف دیگر وقتی این شعار را مدّنظر قرار می‌دهیم،‌ به اهمیت توسعه پایدار در فعالیتهای دریایی کشور پی می‌بریم.

 توسعه اقتصادی کشور با محوریت دریا

وی در ادامه نتیجه گیری کرد: ضمن تلاش برای رشد و توسعه اقتصادی کشور با محوریت دریا باید تمامی بخشهای ذیمدخل در این حوزه توجه خود را به توسعه پایدار در فعالیتهای حوزه خود معطوف داشته و به حفاظت و مراقبت از محیط زیست دریایی در عین بهره‌برداری از این نعمت بیکران الهی در رشد و توسعه دریایی کشور توجه ویژه داشته و امکان بهره‌برداری از منابع را برای نسل‌های آینده نیز میسر نمایند.

صدر با بیان اینکه، در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران توانسته است با برخورداری از حق استفاده از ترک ساحل یاShore leave  برای دریانوردان ایرانی اقدام موثری در جهت اهمیت به دریانوردان انجام دهد، اضافه کرد: در ارتباط با برخورد غیرمنصفانه برخی کشورها با تعدادی از دریانوردان در امتناع از استفاده از حق ترک ساحل به آنها به علت داشتن ملیت، مذهب خاص، پیشنهاد اصلاح بند 3.44 کنوانسیون FAL از سوی جمهوری اسلامی ایران در جهت حق استفاده کلیه خدمه کشتی صرف نظر از ملیت، نژاد، مذهب، جنسیت و گرایش سیاسی و کشور صاحب پرچم کشتی که در آن به انجام کار اشتغال دارند، از Shore Leave هنگام ورود کشتی به بندر، در سی و هشتمین اجلاس کمیته (FAL 38) مورخ 28 ژانویه 2013 و پیش نویس قطعنامه آن در صدمین اجلاس کمیته (LEG 100) LEG مورخ 5فوریه 2013 ارایه شد. این اقدام در جهت تحقق اهداف IMO بویژه در ارتباط با مسایل حقوق بشر و گسترش فرهنگ دریایی کشور صورت گرفت.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره ابعاد اثرگذاری توسعه دریا و دریانوردی بر توسعه اقتصاد ملی گفت: توسعه دریا و دریانوردی می‌‎تواند از ابعاد مختلف بر توسعه ملی اثرگذار باشد؛ یعنی از طریق تجارت دریایی و توسعه حمل و نقل دریایی، توسعه مدنیت در نوار ساحلی و توسعه اقتصادی از طریق ایجاد بنادر به عنوان گره‌های مواصلاتی حمل و نقل جهانی، استفاده از دریاها در جهت ایجاد اشتغال، بهره‌برداری از منابع فنی بستر و زیر بستر دریا، ‌ایجاد مزارع دریایی، استفاده از انرژی دریا و تجارت از طریق توریسم و در نهایت استفاده از دریا در جهت اهداف سیاسی برای اعمال قدرت و اراده ملی، توسعه روابط با کشورها و صیانت از منافع راهبردی کشور.

پیگیری معافیت مالیاتی شغل دریانوردی

معاون وزیر راه در بخش دیگری از سخنان‌اش از پیگیری معافیت مالیاتی شغل دریانوردی توسط سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد و گفت: کار دریایی در حقیقت صدور خدمات فنی و مهندسی است و یک حرفه بین المللی است که درآمد بین المللی نصیب کشور می کند. از این رو باید متناسب با شأن و جایگاه این حرفه با آن برخورد شود.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر 290 هزار نفر دریانورد با مدرک بین المللی و رسمی در کشور هستند، اضافه کرد: 93 هزار نفر از دریانوردان کشور دارای گواهی نامه شایستگی برای سفرهای دور هستند.