شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

اخبار

گزارش خبری/ چرا بندرلنگه رکورددار ترانزیت خودرو در کشور است؟

گزارش خبری/ چرا بندرلنگه رکورددار ترانزیت خودرو در کشور است؟
بندر لنگه در چهار ماه ابتدایی سال جاری موفق شد با ثبت جابجایی بیش از 43هزار دستگاه خودروی ترانزیتی، رتبه نخست بین 16 بندر فعال کشور را کسب کند و به عنوان چهار راهی برای ترانزیت خودرو به کشورهای آسیای میانه محسوب شود.

به گزارش خبرنگار واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، موقعیت جغرافیایی و ترابری دریایی بندرلنگه آن را به ‌عنوان بهترین پایانه لجستیکی برای جزایر ایرانی حوزه‌ خلیج‌فارس(سیری، لاوان، کیش، هندرابی، تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی) تبدیل نموده و از سوی دیگر، داشتن حداقل فاصله‌ دریایی با بنادر امارات متحده عربی از جمله دبی و شارجه، این بندر را از بعد کاهش هزینه‌ حمل و کاهش استهلاک شناورها از بنادر مشابه دیگر متمایز کرده است.

این بندر با پشتیبانی از تجارت ‌های کم حجم، محصولات پر ارزشی در بخش ارتباطات، الکترونیک، لوازم و کالاهای لوکس و در سال‌های اخیر در بخش ترانزیت خودرو، روند صعودی را در مسیر پیشرفت خود در پیش گرفته و رونق چشمگیری از خود نشان داده است، به‌گونه‌ای که از دیدگاه مشتریان یک کانون بندری جذاب برای سرمایه‌گذاری و فعالیت تجاری است.

افزایش شرکت‌های بین‌المللی حمل و نقل که بندرلنگه را محیط کار مناسبی ارزیابی می‌کنند، سبب رشد 9 درصدی بندرلنگه در ترانزیت کالا(خودرو) طی چهار ماه اخیر شد و این روند صعودی، موکد فراهم بودن شرایط فعالیت برای ده ها شرکت کارگزار ترانزیت خودرو در این بندر است.

"اله مراد عفیفی پور" مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در این رابطه اظهار داشت: بندرلنگه به دلیل برخورداری از نزدیکترین مرز دریایی به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، از لحاظ حجم ترانزیت خارجی خودرو یکی از بنادر مهم کشور محسوب می شود.

وی ضمن اشاره به جابجایی 43 هزار و 535 دستگاه خودرو از ابتدای سال جاری تاکنون، از رشد 9 درصدی این بخش از فعالیت های بندری و کسب جایگاه نخست در بخش جابجایی خودرو در بین بنادر کشور خبر داد.

عفیفی پور تفکیک اسکله تخلیه و بارگیری خودرو از دیگر کالاها، حذف زمان انتظار شناورهای حامل خودرو، ارائه خدمات 24 ساعته خدمات دریایی، افزایش پسکرانه های مورد استفاده برای جابجایی کالاهای داخلی، بهره برداری از سکوی ویژه بارگیری خودرو، افزایش ضریب امنیتی بندر و نگهداری کالا را به عنوان علت اصلی رونق فعالیت های ترانزیتی در این بندر عنوان کرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، بهره‌گیری این بندر از کارشناسان و نیروهای جوان، متخصص و کارآمد که با استفاده‌ حداکثری از امکانات، تجهیزات، تاسیسات، اراضی و امکانات بندری، انبارها و همه‌ی زیربناها و زیرساخت‌ها و روساخت‌های موجود را به‌منظور برآورده کردن تقاضای مشتریان و ذی‌نفعان بندری به‌کار می‌گیرند، همچنین تعامل خوب بندر با ارگان های همجوار (تسریع در تخلیه کالا) سبب شده که بندر لنگه به‌عنوان چهار راه ترانزیت خودرو به کشورهای آسیای میانه قلمداد شود.

وی با اشاره به ثبت رکوردهای عملیاتی در حوزه ترانزیت، یادآور شد: اوایل اردیبهشت ماه سال جاری، تعداد 1032 دستگاه خودروسواری در مدت زمان کمتر از 18 ساعت از 13فروند شناور تخلیه شد که ارائه چنین خدماتی، در طول 11 سال گذشته رکوردی بی سابقه بوده است.

عفیفی پور در پایان ابراز امیدواری کرد، با حضور تجار و سرمایه گذاران داخلی و خارجی در آینده ای نزدیک، ظرفیت های جدید ترانزیتی در بندر لنگه نیز شکوفا شود.

واحد اطلاعات و اخبار

 

۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۱۶
تعداد بازدید : ۲۲۴