سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸

اخبار

عفیفی پور اعلام کرد:

رونمایی از نخستین شناورهای تفریحی استاندارد ساخت داخل در پایتخت دریایی ایران/ هرمزگان استان پایلوت نوسازی و استانداردسازی ناوگان گردشگری دریایی

رونمایی از نخستین شناورهای تفریحی استاندارد ساخت داخل در پایتخت دریایی ایران/ هرمزگان استان پایلوت نوسازی و استانداردسازی ناوگان گردشگری دریایی
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از به آب اندازی و موفقیت آمیز بودن آزمایش های دریانوردی نخستین نمونه از شناورهای تفریحی مونوهال(تک بدنه) ساخته شده در این استان خبر داد که قرار است تا پایان سال جاری، جایگزین شناورهای غیراستاندارد معروف به قایق تشتی شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، "اله مراد عفیفی پور" ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: سازمان بنادر و دریانوردی در راستای ارتقای صنعت گردشگری دریایی، نوسازی ناوگان و استانداردسازی قایق های تفریحی اقدام به ارایه تسهیلات بانکی با سود صفر درصد به متقاضیان نموده است تا شناورهایی استاندارد جایگزین قایق های تفریحی معروف به "تشتی" شوند.

 

وی با اشاره به تأکیدات استاندار هرمزگان و مدیران ارشد سازمان بنادر و دریانوردی بر لزوم نوسازی ناوگان گردشگری دریایی و خروج شناورهای سنتی از این چرخه، افزود: با توجه به اینکه شناورهای تفریحی موجود، به هیچ وجه استانداردهای لازم برای گشت های ایمن دریایی را ندارند، به دنبال این هستیم که با جلب مشارکت مردمی در قالب تعاونی ها، شناورهایی ایمن و استاندارد که گواهینامه های لازم از موسسات رده بندی دارند، جایگزین شوند.

عفیفی پور تصریح کرد: در همین راستا و با توجه به سفارش یکی از تعاونی های گردشگری در جزیره قشم، نخستین نمونه قایق تفریحی استاندارد مونوهال(تک بدنه  vشکل) با نام "هنگام 1 " در کارخانه شناورسازي مدکندالو در جزیره قشم به آب اندازی شد و آزمایش های دریانوردی نیز بر روی آن با موفقیت به انجام رسید.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با بیان جزییاتی از مشخصات فنی این شناور گفت:  بدنه این قایق تفریحی از جنس فایبرگلاس مونوهال ساخته شده و سامانه رانش آن نیز از نوع شافت و پروانه است.

وی با اشاره به قابلیت های این شناور گردشگری گفت: بدنه این قایق تفریحی به گونه ای طراحی و ساخته شده که با عمر مفید 10 ساله در شرایط آب و هوایی منطقه خلیج فارس و دریای عمان فعالیت کند.

عفیفی پور ظرفیت ترابری این شناور را شامل دو نفر خدمه و 11 نفر گردشگر عنوان کرد و افزود: طول کلی این شناور 11.8 متر، عرض آن  3متر و آبخور شناور در حالت بار کامل 58 سانتی متر است. همچنین، سرعت آن در زمان ظرفیت کامل سرنشینان، 30 مایل دریایی( حدود55 کیلومتر بر ساعت) است.

وی یادآور شد: پیش از این و طی سال جاری نیز، ساخت یک فروند قایق تفریحی با بدنه کاتاماران( شناور دارای بدنه زیرآبی دوتکه) تولید داخل به منظور جایگزینی با شناورهای غیراستاندارد سنتی به پایان رسیده و با نظارت اداره ثبت شناوران اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در همین کارخانه شناورسازی به آب اندازی شده بود.

وی اضافه کرد: با الحاق تعداد بیشتری از این شناورهای استاندارد به ناوگان گردشگری استان هرمزگان به عنوان پایتخت دریایی ایران، بازار فعالان این کسب و کار به شکل چشمگیری رونق می گیرد.