پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹
 
پیگیری مطالبات ساحل نشینان مکران؛ از گوگسر تا کوه مبارک/ گره گشایی از روند احداث پایانه نفتی  و طرح توسعه بندر جاسک
مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در جریان سفر به بنادر واقع در سواحل مکران از روند احداث پایانه نفتی کوه مبارک بعنوان هاب بزرگ انرژی جنوب کشور و طرح های توسعه بندر جاسک بازدید و دستوراتی را برای گره گشایی از امور و تسریع اقدامات صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، " اله مراد عفیفی پور" با همراهی معاونین دریایی و مهندسی عمران و همچنین مدیر بنادر و دریانوردی شهید باهنر در جریان سفر یکروزه به شرق استان هرمزگان خواستار شتاب گرفتن روند توسعه زیر ساختهای بنادر کوچک در این منطقه شد.

در بخش دیگری از برنامه سفر مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان به منطقه سواحل مکران ، نشست های مشترکی با فرماندار، مقامات محلی، جامعه صیادی و فعالان حوزه دریایی و پیمانکاران طرح های توسعه ای بندر جاسک برگزار شد.

در این نشست برخی موانع موجود بر سر تحقق برنامه های زمانبندی این طرحها با تدابیر اتخاذ شده، گره گشایی شد و دستوراتی در راستای سرعت بخشیدن به پروژه های تعمیرات اساسی اسکله های بتنی، افزایش پسکرانه، ساماندهی محل پهلوگیری و تردد شناورهای صیادی، دیوار کشی بندر و ساختمان مرجع دریایی بندر جاسک صادر شد.

هم اکنون طرح های متعددی با اعتبار ۳۲۰ میلیارد ریال به منظور ایجاد و توسعه زیرساخت های دریایی و بندری شهرستان جاسک در دست اقدام است و اقدامات موثری به منظور رفع چالش ها در روند دستیابی به این هدف مهم همچون تکلیف شناورهای توقیفی پارک شده و الحاق ضلع شرقی بندر به فعالیت های توسعه ای صورت گرفته است.

شایان ذکر است، به منظور احیا و رونق بخشی به ظرفیت ها و توانمندیهای حوزه گردشگری سواحل مکران، کارگروهی متشکل از معاونین و کارشناسان اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان ماموریت یافته تا نقاط دارای ظرفیت به لحاظ دسترسی و زیرساخت های اولیه را احصاء نموده و جهت تامین اعتبار به سازمان مرکزی ارسال کند.

بازدید از بندر چندمنظوره گوگسر و گفت و گو با جامعه محلی و فعالان دریایی این منطقه، ارزیابی میدانی اجرای آزمایشی خط کانتینری محموله های صادراتی کشاورزی در بندر جاسک و بازدید از پایانه نفتی در سواحل منطقه کوه مبارک از دیگر برنامه های سفر یکروزه عفیفی پور و هیات همراه به جغرافیای مهم سواحل مکران در شهرستان جاسک بود.

یادآور می شود، پایانه بزرگ نفتی جاسک با برآورد اشتغالزایی برای حدود یکهزار نفر در منطقه کوه مبارک در حال احداث است. تا سال ۱۴۰۰ با احداث چندین پالایشگاه در این شهرستان، دومین هاب انرژی جنوب ایران در کرانه سواحل مکران شکل می گیرد و صادرات فرآورده های نفتی از پایانه نفتی آن، آغاز می شود.

واحد اطلاعات اخبار

۹ مرداد ۱۳۹۸ ۱۵:۵۱
تعداد بازدید : ۹۱۹
کد خبر : ۴۷,۵۰۶

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید