دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸
 

اخبار

آب نگاری کانال دریانوردی بنادر شهید رجایی و خلیج فارس با تجهیزات روز دنیا/ 2000کیلومتر پهنه آبی پیرامون بزرگترین بندر ایران پایش شد

آب نگاری کانال دریانوردی بنادر شهید رجایی و خلیج فارس با تجهیزات روز دنیا/ 2000کیلومتر پهنه آبی پیرامون بزرگترین بندر ایران پایش شد
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از انجام دو هزار کیلومتر عملیات آب‌نگاری (هیدروگرافی) در محدوده کانال دریایی و مسیر دسترسی به دو بندر شهید رجایی و خلیج فارس با استفاده از تجهیزات روز دنیا خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، "اله مراد عفیفی پور" ضمن اعلام این خبر افزود: سازمان بنادر به عنوان نماینده دولت در مجامع بین المللی دریایی از جمله سازمان جهانی دریانوردی محسوب می‌شود و برای دقیق‌تر کردن نقشه‌های بنادر و کانال‌های دریانوردی در راستای افزایش ایمنی ناوبری، عملیات هیدروگرافی را انجام می‌دهد.

وی افزود: بر همین اساس، عملیات آب‌نگاری به صورت سالانه و دوره ای با نظارت کارشناسان مهندسی سواحل و امور دریایی این اداره کل انجام می شود.

عفیفی پور تصریح کرد: عملیات هیدروگرافی کانال بندر شهید رجایی و ناحیه محصور بین دو بازوی انتهایی موج شکن های این بندر از نخستین روزهای تابستانی امسال کلید خورد و تا نیمه نخست این فصل، به مدت 40 روز ادامه داشت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان گفت: در این عملیات، اطلاعات توسط دو فروند قایق 21 فوتی مجهز به تجهیزات هیدروگرافی شامل اکوساندر(عمق یاب صوتی الکتریکی)، موقعیت یاب (GNSS)، دستگاه اندازه‌گیری سرعت صوت در آب و جزرومدنگار برداشت شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان گفت: در قالب اقدامات صورت گرفته، یکهزار و 205 کیلومتر با هیدروگرافی تک‌پرتوی در مقیاس یک هزارم انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین پروژه آبنگاری بندر خلیج فارس به طول 765 کیلومتر با مقیاس یک هزارم نیز عملیاتی شد. این عملیات از نیمه دوم مرداد امسال آغاز و تا هفته اول شهریورماه جاری به مدت 16روز پایان یافت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از جمله مزایای اجرای این عملیات را شناسایی محل‌های حساس زیست‌محیطی دریایی، شناسایی شناورها و اشیاء مغروقه در زیر سطح دریا، تعیین نرخ رسوب‌گذاری، تخمین زمان انجام عملیات لایروبی و مشخص کردن محل تخلیه آن، دقیق سازی محدوده های لایروبی، شناسایی لوله‌گذاری و سایر عوارض با دقت بالا و شفافیت و دقت بیشتر در نقشه‌های هیدروگرافی عنوان کرد.

شایان ذکر است؛ هیدروگرافی یا آب‌نگاری علمی است که درباره اندازه‌گیری و توصیف عوارض فیزیکی دریاها و منابع آبی دیگر و مناطق ساحلی مجاور آن‌ها و پدیده‌های مرتبط با دریا نظیر جزر و مد، جریان‌های آبی، حفاظت از محیط زیست و بحث می‌کند.

مهم‌ترین و کاربردی‌ترین دستاورد عملیات هیدروگرافی در جهت حفظ ایمنی تردد شناورها در مناطق دریایی، تهیه نقشه‌های دریایی، اکتشاف معادن و منابع موجود در زیر آب، زمین‌شناسی بستر دریاها و مطالعه جنس رسوبات است.

واحد اطلاعات و اخبار

۹ شهریور ۱۳۹۸ ۱۷:۳۱
تعداد بازدید : ۱۲۰