چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹
 
زیرساخت های بندر شهید رجایی هم راستا با الزامات زیست محیطی و پارامترهای توسعه پایدار در حال انجام است / مولفه های تعریف شده  برای بنادر سبز ، مبنای کلیه طرح های عمرانی و توسعه ای این مجتمع بزرگ بندری
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با بیان اینکه ایجاد زیر ساختها در بندر شهید رجایی هم راستا با الزامات زیست محیطی و پارامترهای توسعه پایدار در حال انجام است، اظهار داشت: چه در حوزه های عمرانی و توسعه ای و چه در بخش های دریایی و بندری کلیه اقدامات کمی و کیفی بر مبنای مولفه های تعریف شده برای بنادر سبز ایجاد می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریا نوردی هرمزگان، "اله مراد عفیفی پور" با بیان اینکه لازمه پیوستن بندر شهید رجایی به بنادر سبز دنیا با رعایت دقیق شاخصه های زیست محیطی درهمه ابعاد امکانپذیر می شود، اظهارداشت: اقدام قابل توجهی در جهت کاهش و بهینه سازی مصرف انرژ ی در این بندر و شهرکهای مسکونی انجام شده است.

 وی بهره گیری از کنتورهای هوشمند 3 زمانه، تعمیر و نگهداری (pm)  ) به موقع پست های برق (63 و20کیلو وات) را از جمله اقدامات در زمینه کاهش و بهینه سازی مصرف انرژی برشمرد.

این مقام مسئول آغاز عملیات  تقویت برق رسانی به اسکله های مجتمع بندری شهیدرجایی جهت تامین برق پایدار جرثقیل ها، مکنده ها و آنلودرها با هدف کاهش استهلاک تجهیزات، کاهش مصرف سوخت فسیلی، افزایش راندمان و بهره وری تجهیزات تخلیه و بارگیری و کاهش آلایندگی های زیست محیطی را گامی مهم در جهت متعادل نمودن الزامات زیست محیطی با فعالیت های بندری دانست .

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به استقرار  ایستگاه های پایش برخط آلودگی هوا در بندر شهید رجایی خاطر نشان کرد: این ایستگاه اندازه گیری پارامترهای هوای پاک را براساس استاندارد مربوطه، مورد ارزیابی قرار داده و به شکل آنلاین در اختیار بخش های مرتبط قرار می دهد، انجام این مهم تاثیر بسیار زیادی در پایش لحظه ای زونهای بندر از حیث سالم بودن محیط کار و تشخیص هوای ناسالم دارد.

عفیفی پور ساماندهی پسابهای فاضلاب بندر و شهرکها را با هدف کاهش میزان مصرف انرژی و تصفیه پسابها جهت استفاده در آبیاری  فضای سبز را از دیگر اقدامات در این بخش عنوان کرد و افزود: کنترل و ارزیابی این اقدام به شکل مداوم و داوطلبانه از طریق خود اظهاری به سازمانهای مربوطه اعلام می شود.

این مقام مسئول نصب دستگاه پایش آنلاین آلودگی نفتی  در اسکله های نفتی بندر را نیز اقدامی مهم در جهت انطباق پایانه های نفتی با ضرورتهای زیست محیطی قلمداد کرد و گفت: این دستگاه با استفاده از امواج الکترو مغناطیسی آلودگی احتمالی نفتی را در محدوده دید سنسورهای خود رویت نموده و از طریق فرستنده های رادیویی به دستگاه گیرنده ارسال و پس از دریافت فرکانس مربوطه در صورت وجود هرگونه مواد آلاینده نفتی بر روی آب، یافته های خود را به کامپیوتر کاربر اطلاع داده و از طریق آلارم هایی وقوع آلودگی را با ذکر موقعیت جغرافیایی اعلام می کند.

به گفته مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان  ایجاد زیر ساختها در بندر شهید رجایی هم راستا با الزامات زیست محیطی و پارامترهای توسعه پایدار تعریف شده و البته مبنای همه اقدامات کمی و کیفی براساس مولفه های ترسیم شده برای بنادر سبز است .

۱۰ تیر ۱۳۹۹ ۱۹:۳۲
تعداد بازدید : ۴۸۱
کد خبر : ۵۰,۷۴۵

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید