شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
 
تشریح عملیات پاکسازی آلودگی‌های محدوده سکوهای نفتی خلیج فارس
معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی بوشهر جزئیات عملیات پاک‌سازی آلودگی‌های نفتی محدوده سکوهای نفتی عربستان و همچنین آلودگی های واقع در ۴۵ کیلومتری جنوب بوشهر را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد قاسمی درباره عملیات پاکسازی سکوهای نفتی خلیج فارس، اظهار داشت: با دریافت تصاویر ماهواره‌ای و اطلاع واصله مبنی بر آلودگی آب دریا در حوالی سکوهای نفتی عربستان و ۴۵ کیلومتری جنوب بوشهر بلافاصله تیم‌های رسیدگی به آلودگی مشتمل بر تیم مدیریت و عملیات سانحه تشکیل شد.
وی بیان کرد: با توجه به جهت وزش و سرعت باد و موج (بر اساس مستندات مربوط به آلودگی در موقعیت‌های گزارش شده) جهت جستجو و ردیابی هر چه بهتر آلودگی، الگوی مدنظر برای پاک‌سازی تعیین شد، در ابتدا شناور ناجی ۱۸ مستقر در بندر عامری به سمت موقعیت ساحل باشی اعزام شد که آلودگی در این منطقه مشاهده نشد.
وی افزود: در مرحله جدید عملیات شناور ناجی ۱۸ به سمت سکوهای نفتی عربستان (سکوهای العربیه) جهت پایش،  بررسی و نمونه برداری از آلودگی حادث شده اعزام شد، در چهار مایلی سکوهای یاد شده آلودگی نفتی به صورت رقیق و پراکنده به شعاع ۵۰۰ متر مشاهده شد که فاصله این آلودگی تا بندر بوشهر ۷۴ مایل دریایی گزارش شد.
وی گفت: در این راستا با هماهنگی با منطقه دوم ندسا پایش هوایی در مناطق ساحل باشی و سکوهای نفتی عربستان انجام شد که واحد هوایی نیز آلودگی را در محدوده سکوهای نفتی عربستان تشخیص داد.
معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی بوشهر گفت: با نظارت لحظه به لحظه بر عملیات توسط پرسنل مقابله با آلودگی و جستجو و نجات اداره ایمنی و حفاظت دریایی بندر بوشهر نکات و دستورات لازمه به تیم های عملیاتی ارائه شد شد، همچنین جهت تعیین منشا آلودگی نمونه برداشته شده از دریا به اداره کل محیط زیست بوشهر  تحویل شد از سوی پایش هوایی نیز توسط جایرو پلن جهت بررسی بیشتر نقاط آلودگی از حدفاصل بندر بوشهر تا لاور به صورت ساحلی انجام شد و اثرات آلودگی‌ها بر این سواحل مورد ارزیابی قرار گرفت.
قاسمی یادآور شد: جهت ارزیابی اثرات تخریب محیط زیست در ساحل گناوه نیز بازرسی میدانی و پایش هوایی در منطقه انجام شده است.
۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۰۳
تعداد بازدید : ۱,۴۶۴
کد خبر : ۵۱,۱۱۹

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید