شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
 
تشکیل فراکسیون توسعه اقتصاد دریا محور درمجلس یازدهم/جذب توریست  دریایی  درکنار توسعه تجارت شهرستان بندرخمیر مورد توجه سازمان بنادر و دریانوردی /بهره‌برداری از بندرگاه چند منظوره خمیر تا پایان سال
نماینده مردم هرمزگان درمجلس شورای اسلامی در بازدید از روند احداث بندرگاه چند منظوره بندرخمیرگفت : مشکلاتی در روند احداث این پروژه وجود داشت که بارفع آن پایان سال شاهد بهره برداری از این طرح بندرگاهی خواهیم بود .

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، "منصور آرامی " درحاشیه بازدید از روند احداث بندرگاه چند منظوره خمیر  درجمع خبرنگاران گفت: آنچه بعنوان احداث این بندرگاه از سالها قبل مورد توجه واقع شد، توسعه منطقه با هدف ایجاد اشتغال مولد ورونق بخشی به معیشت مردم و از سوی دیگر بدلیل وجود معادن غنی در پیرامون منطقه، تبدیل شدن بندرخمیر به عنوان کانون تجارت کالا و صادرات مواد معدنی بوده است .

نائب رییس کمیسیون عمران با بیان اینکه درفرایند احداث این بندرگاه مسائل و مشکلاتی وجود داشت که بخشی از آن  ملاحظات زیست محیطی بود افزود: خوشبختانه با مرتفع شدن مشکلات هم اکنون پروژه از روند مطلوبی برخوردار است و براساس پیش بینی های صورت گرفته تاپایان سال مورد بهره برداری قرارمی گیرد .

 آرامی به تاثیرات مترتب از احداث این پروژه بندرگاهی نیز اشاره ای داشت و گفت: همانگونه که امروز تاثیرات بنگاه اقتصادی چون سیمان هرمزگان را در بعد ایجاد اشتغال برای جوانان منطقه شاهد هستیم یقیا احداث این بندرگاه نیز باعث فعال شدن معادن منطقه ، حضور و سرمایه گذاری بخش خصوصی درپسکرانه و در غایت رشد و توسعه ورونق بخشی به زندگی مردم خواهد شد. 

تشکیل فراکسیون توسعه اقتصاد دریامحور درمجلس یازدهم

منصور آرامی یکی از اقدامات مهم مجلس یازدهم را تشکیل فراکسیون توسعه اقتصاد دریا محور درآغاز به کار پارلمان عنوان کرد و گفت : این فراکسیون با عضویت 65 نماینده که غالبا نمایندگان استانهای ساحلی هستندتشکیل شده است.

وی عنوان کرد: دراین فراکسیون مباحثی همچون گردشگری دریایی ، صنایع دریایی مباحث شیلاتی ، ترانزیتی ،گمرگی و ..  مورد بحث و بررسی و پایش دقیق و کاربردی قرار خواهد گرفت.

جذب توریسم دریایی با توجه به قابلیت‌های خدادادی بندرخمیر

نائب رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ظرفیتهای بی بدیل بندرخمیر از جمله وجود تالاب بین المللی خورخوران را فرصت مناسبی جهت توسعه گردشگری دریایی در این منطقه عنوان کرد و گفت: براساس امکان سنجی و جانمایی صورت گرفته از سوی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان طی هفته های آینده یک فروند رمپ فلزی گردشگری در این شهرستان نصب و مورد بهره برداری قرار می گیرد .

وی ادامه داد: انتظار می رود دستگاههای متولی دیگر نیز با تدوین برنامه ای  نظام مند ضمن ایجاد اشتغال برای جوانان منطقه، زمینه ساز توسعه گردشگری دریایی و بهرمندی گردشگران از مناظر زیبا و چشم نواز منطقه و جذب توریسم دریایی شوند.

تسهیل در امر تعاملات محلی و منطقه با بهره برداری از بندر چند منظوره خمیر

علی رضا محمدی کرجی ران مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان که در این با بیان اینکه عملیات اجرایی این پروژه در چند فاز از دوم دی ماه سال 97 با اعتباری بالغ بر 600 میلیاردآغاز شده  عنوان کرد: این پروژه بندرگاهی هم اکنون 72 درصد پیشرفت داشته و براساس پیش بینی های صورت گرفته تا پایان سال به بهره برداری می رسد .

وی ادامه داد: هم زمان با احداث این طرح بندرسازی بطور مستقیم و غیر مستقیم ۲۳۰ نفر و در زمان  بهره برداری به صورت مستقیم ۷۰ نفر و غیرمستقیم  ۳۰۰ نفر اشتغال ایجاد خواهد شد.

محمدی کرجی ران گفت: چهار پست اسکله به صورت شمع و عرشه و مسیر دسترسی به طول ۷۴۴ متر از ساحل تا اسکله ها از جمله بخش های این پروژه بندر سازی است.

وی در تشریح فاز دوم این پروژه اظهار داشت: اجرای لایه های روسازی دایک دسترسی، احداث پل دسترسی از انتها دایک تا محل اسکله، احداث اسکله به همراه تهیه و نصب تاسیسات برقی و مکانیکی در فاز دوم طرح پیش بینی شده است

وی خاطر نشان کرد : این بندرگاه توان پذیرش شناورهایی با ظرفیت ۵ هزار تن را داراست

جذب توریست دریایی درکنار توسعه تجارت

مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان برخورداری از چشم اندازهای طبیعی و خدادادی نظیر جنگل های مانگرو را مولفه مهمی در جهت تقویت گردشگری و جذب توریست دریایی در بندر تالابی خمیر عنوان کرد و بیان داشت: بر اساس مطالعات و جانمای های صورت گرفته به منظور تحقق این هدف یک فروند اسکله شناور با کاربری گردشگری دریایی به این بندر اختصاص یافته که درآینده نزدیک نصب و مورد بهره برداری قرار می گیرد.

محمدی کرجی ران به مشخصات فنی این اسکه شناوراشاره کرد و اظهارداشت: این اسکه از جنس بدنه فولاد دریایی به طول20 و عرض 5 متر بدست متخصصان داخلی ساخته شده است .

شایان ذکر است؛ شهرستان تالابی بندر خمیر در  فاصله 95 کیلومتری جنوب غربی شهر بندرعباس واقع شده بندرخمیر به واسطه مجاورت با بزرگترین تالاب دریایی ایران و خاورمیانه (تالاب بین المللی خورخوران) دارای ظرفیتهای تجاری و گردشگردی منحصر بی فردی می باشد.

۱۵ شهریور ۱۳۹۹ ۰۹:۳۲
تعداد بازدید : ۱۵۴
کد خبر : ۵۱,۴۲۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید