سه شنبه ۵ اَمرداد ۱۴۰۰
 
نجات جان دو صیاد پس از شش ساعت عملیات مشترک جستجو و نجات در شب/ بی توجهی به هشدارهای هواشناسی و دریاروی درشرایط نامساعد جوی علت بروزاین حادثه
معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: طی یک عملیات جستجو و نجات مشترک با نیروی دریایی سپاه و پس از تلاشی شش ساعته آن هم در تاریکی شب دو صیاد مفقود شده قشمی نجات یافته و در سلامت کامل به آغوش خانواده بازگشتند .

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان،  "اسماعیل مکی زاده " در تشریح عملیات جستجو و نجات دریایی شب گذشته 29 تیر ماه گفت: در ساعت 17:45 طی تماس مردمی با مرکز جستجو و نجات دریایی بندرعباسMRCC )  ) خبری مبنی بر غرق شدن یک فروند قایق تشتی صیادی در محدوده بین جنوب شرق قشم و غرب لارک و مفقود شدن دو نفر سرنشین این قایق واصل شد.

وی افزود: از آنجایی که شرایط متاثر از طوفان حاکم بر بنادر و جزایر مرکزاستان مضاف بر آن تاریکی شب دامنه عملیات جستجو و نجات را وسیعتر می نمود؛ انجام عملیات مشترک با حضور شناورهایی ناجی متعلق به سازمان بنادر و دریا نوردی، شناور ندسا و چندین فروند شناور همیار ناجی در دستور کار قرار گرفت و بلافاصله 5 فروند شناور به محل اعزام شدند .

معاون دریایی ادار ه کل بنادر و دریانوردی هرمزگان بابیان اینکه وزش باد شدید در هنگام غرق شدن شناور احتمال  انتقال مفقود شدگان را دورتر از محل متصور می نمود اظهار داشت: در یک عملیات مشترک شبانه و با  پایش وسیع منطقه که شش ساعت به طول انجامید ؛ خوشبختانه حوالی ساعت 22:30 شناور ناجی 15 هر دو صیاد که  خود را به کمک اشیا (تکه چوب و دبه آب )  شناور نگه داشته بودند پیدا شدند .

وی ادامه داد: این دو صیاد یکی 60 ساله و دیگری 35 ساله  توسط ناجی مذکور به بندر شهید ذاکری قشم منتقل و جهت حصول اطمینان از وضعیت سلامتشان توسط تیم هلال احمر به بیمارستان قشم انتقال یافتند .

مکی زاده ضمن قدردانی از مشارکت نیروی دریایی سپاه ، همیاران ناجی و تلاش کارکنان ناجی 15 و ناجی 10 در این عملیات اظهارداشت: عدم توجه به هشدارهای هوا شناسی و دریا روی در شرایط نامساعد جوی علت بروز این حادثه بوده است .

شایان ذکر است؛ عصر روز گذشته 29 تیر ماه طوفانی سهمگین بنادر و جزایر مرکز استان را درنوردید که پیشتر اخطارهای هواشناسی مبنی بر عدم تردد درآن مقطع زمانی از سوی اداره کل هواشناسی استان و مرکز جستجو ونجات دریایی به طرق مختلف اطلاع رسانی شده بود .

۳۰ تیر ۱۴۰۰ ۱۵:۳۷
تعداد بازدید : ۵۰
کد خبر : ۵۴,۸۲۱

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید