شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
 
افزایش 72 درصدی واردات کالای اساسی در بزرگترین بندر تجاری کشور/ پهلوگیری 52 فروند کشتی حامل این کالاها طی هشت ماه سال جاری /590  هزار تن انواع  کالای اساسی دیگردر نوبت تخلیه
مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از واردات 2 میلیون و 576 هزار و 558 تن انواع کالای اساسی طی هشت ماه سال جاری خبر داد گفت: واردات این کالاها در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته 72 درصد رشد داشته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، "علی‌رضا محمدی کرجی‌ران" در تشریح آخرین وضعیت واردات کالای اساسی(غیرکانتینری) اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا پایان آبان‌ماه 2 میلیون و 576 هزار و 558 تن انواع کالای اساسی تخلیه شده که به ترتیب روغن خوراکی و گندم بیش‌ترین میزان را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به رشد72 درصدی  نسبت به مدت مشابه سال قبل، عمده این کالاها را روغن نباتی، گندم، شکر، ذرت، کود، کنجاله سویا و برنج اعلام کرد .

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان  با بیان اینکه از ابتدای سال تا اول آذرماه در مجموع 52 فروند شناورحامل کالاهای اساسی در بندر شهید رجایی  پهلودهی شده   اذعان داشت : گندم به میزان 929 هزار 40 تن بیشترین کالایی بوده که وارد طی  این مدت تخلیه شده است. 

محمدی کرجی‌ران گفت: طی دوره زمانی هشت ماهه سال جاری  571 هزارو 715 تن روغن خوراکی به وسیله 19  فروند کشتی در این  بندر بزرگ تجاری پهلو دهی شده که پس از گندم بیشترین میزان واردات کالای اساسی به روغن خوراکی اختصاص داده شده که بسته به نیاز وارد کارخانجات فراوری و یا در انبارهای بعنوان ذخایر استراتژیک نگهداری می شود .

به گفته وی در مدت یاد شده ، 397 هزار تن شکر، 274 هزار و 397 تن ذرت و 186 هزار و261 تن کود، 120 هزار و 723 تن کنجاله سویا و 65 هزار و 999 تن جو در بندر شهید رجایی تخلیه و که این کالاها به دو طریق ریلی و جاده ای به استان‌های مقصد حمل شده است.

مدیرمنطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی در پایان با اشاره به ضرورت تامین مایحتاج عمومی کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر 9 فروند کشتی در مجموع حامل 588 هزار و 449 تن کالای اساسی شامل 7 کشتی گندم و 2 کشتی جو در لنگرگاه بندرعباس در حال انجام فرایند اسنادی خود هستند که بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته طی هفته آینده در این بندر تجاری پهلو دهی خواهند شد .

۸ آذر ۱۴۰۰ ۰۹:۵۹
تعداد بازدید : ۱۷۲
کد خبر : ۵۶,۲۷۴

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید