چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
 
برگزاری همایش آموزشی "رانندگی تدافعی" در بندرشهید رجایی/ افزایش دوره‌های آموزشی برای رانندگان الزامی است
نخستین همایش آموزش "رانندگی تدافعی" با هدف ارتقا سطح ایمنی، آشنایی با مخاطرات احتمالی و کاهش حوادث رانندگی در بندر شهید رجایی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، نخستین همایش آموزشی "رانندگی تدافعی" امروز دوشنبه دوم خرداد به منظور افزایش دانش و آگاهی رانندگان شاغل در مجتمع بندری شهید رجایی و توسعه فرهنگ‌سازی در زمینه بکارگیری الزامات ایمنی با حضور جمعی از رانندگان شاغل در شرکت‌های این بندر برگزار شد.

در ابتدای این همایش مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان طی سخنانی اظهار داشت: تصادفات رانندگی به عنوان یکی از چهار عامل اصلی تهدید‌ کننده سلامت و جان انسان‌ها به شمار می‌رود، لذا برگزاری دوره‌های آموزشی با چنین موضوعاتی می تواند گامی موثر در جهت ارتقای سطح ایمنی و کاهش آمار حوادث رانندگی و جاده‌ای باشد.

"علی‌رضا محمدی‌کرجی‌ران"، با بیان اینکه 52 درصد از تخلیه کالاهای کل کشور در بندر شهید رجایی صورت می گیرد، افزود: با افزایش تردد کامیون‌ها برای بارگیری و جابه‌جایی کالاها در پایانه ها و افزایش میزان کار به ویژه در ساعات اداری، حوادث رانندگی بیشتر می‌شود براین اساس تکرار دوره‌های آموزشی ویژه رانندگان کشنده‌‌ها یک نیاز جدی و ضروری است.

وی بیان کرد: در راستای افزایش ایمنی، برای کاهش خسارت‌های جانی و مالی اقدامات موثری از جمله افزایش نصب علائم رانندگی، توسعه سیستم های کنترل هوشمند و در مجموع توسعه زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و رفع معایب نقاط پرحادثه با استانداردسازی خیابان‌ها و جاده‌های این بندر حساس و پر اهمیت در حال انجام است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان  اتخاذ "جریمه های سبز"را یکی از موضوعات بازدارنده در کاهش حوادث از جمله تصادفات دانست و گفت: در راستای آموزش و فرهنگ سازی الزامات و دستورالعمل‌های ایمنی، واحدHSE  بندر  مکلف به اعمال جریمه سبز برای شرکت‌های دارای حادثه می باشد که پیمانکاران مستقر در مجتمع بندری شهید رجایی در صورت ایجاد حادثه جانی، بر اساس نوع و علل بروز حادثه باید نسبت به فرهنگ سازی الزامات ایمنی، بهداشتی و زیست محیطی که مورد غفلت واقع شده و موجبات بروز حادثه را فراهم آورده است اقدام نمایند.

وی برگزاری دوره ها و همایش های آموزشی تخصصی مرتبط با عملیات جاری در بندر، تهیه و نصب علائم هشدار دهنده و دستورالعملهای HSE در محوطه های عملیاتی پر خطر، تهیه امکانات رفاهی و بهداشتی برای کارگران، ایجاد فضای سبز را بخشی از جرائم سبز عنوان کرد.

گفتنی است؛ نخستین همایش آموزش "رانندگی تدافعی" با مشارکت اداره ایمنی، بهداشت و محیط زیستHSE بندر شهید رجایی و یکی از شرکت‌های توسعه خدمات دریایی و بندری با تدریس سرهنگ عباس‌زاده، فرمانده سابق پلیس راه استان هرمزگان در سالن اجتماعات اداره کل بنادر و دریانوردی استان برگزار شد.

شایان ذکر است؛ در پایان از رانندگان شاغل در بندر شهید رجایی که رعایت الزامات ایمنی و دستورالعمل های ابلاغی واحدHSE   اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان را ارجح امور خود قرار داده بودند با اهدا لوح تقدیر قدردانی شد.

۲ خرداد ۱۴۰۱ ۱۱:۳۲
تعداد بازدید : ۱۳۵
کد خبر : ۵۸,۱۳۵

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید