چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
 
آغاز تعمیرات اساسی و زیرآبی ۹ فروند شناور از ابتدای سال جاری تا کنون/ بازگشت شناور"هادی یک"به چرخه خدمات دریایی/ تعمیر و الحاق بیش از 20 فروند شناور در سال گذشته در بندر شهید رجایی
معاون فنی و نگهداری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۹ فروند شناور ملکی جهت انجام تعمیرات زیر آبی و اساسی در سرسره تعمیراتی بندر شهید رجایی داگینگ شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، "محمدرضا پوررجبی" با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا‌کنون ۹ فروند شناور جهت انجام تعمیرات زیرآبی و اساسی داکینگ شده است، اظهار داشت: هفت فروند از این شناورها در اداره تعمیرات و تجهیزات بندر شهید رجایی و دو فروند(لایروب‌های سومار و منصور) نیز در یکی از مجموعه‌های کشتی سازی استان داک و تعمیرات زیرآبی آنها آغاز شده است.

وی در ادامه به تعمیر اساسی و زیرآبی شناور راهنمابر "هادی یک "اشاره کرد و افزود: این شناور بعد از برطرف شدن نقص پروانه‌های سیستم رانش و هم ‌راستا سازی پروانه‌های سیستم مذکور، شافت انتقال قدرت و همچنین تعمیرات بدنه زیرآبی به‌آب اندازی و به طور همزمان شناور راهنمابر هادی سه داکینگ و بر روی زین در خشکی مستقر شد.

پوررجبی عمده تعمیرات زیرآبی و اساسی شناور راهنمابر "هادی یک" و "هادی سه" را شامل از آب گیری و داکینگ، خزه تراشی بدنه زیرآبی و شستشوی آن، رنگ زدایی، انجام عملیات ضخامت سنجی بدنه زیرآبی و تعویض ورق، اندازه گیری و بررسی وضعیت شافت و پروانه سیستم رانش و تمیزکاری و لایروبی مخازن برشمرد. 

معاون فنی و نگهداری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان جنس بدنه این شناور را آلومینیوم دریایی عنوان کرد و ادامه داد: این شناورها با حدود ۱۷ متر طول، 4.60 متر عرض، 2.30 متر ارتفاع و دارای 1.25 متر آبخور می‌باشد. 

به گفته وی، ماموریت اصلی این نوع شناورها انتقال راهنما به کشتی و بالعکس بوده و در سایر ماموریت‌های مورد نیاز نیز ایفای نقش می‌کنند. 

پوررجبی اضافه کرد: در سال گذشته نیز بیش از 20  فروند شناور با کاربری‌های مختلف در این اداره کل و دیگر کشتی سازی‌های استان تعمیر و به ناوگان خدمات دریایی جنوب کشور محلق شدند.

عملیات به آب اندازی و از آب گیری (داکینگ و آنداکینگ) گفته می‌شود.

۷ خرداد ۱۴۰۱ ۱۰:۱۲
تعداد بازدید : ۶۱۴
کد خبر : ۵۸,۱۹۶

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید