یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹
 

تصویر عفیفی پور

اله مراد عفیفی پور

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان

 

 

مدیریت و راهبری بیش از ۷۰ بندر بزرگ و کوچک تجاری و مسافری در استان هرمزگان در فضایی با ثبات و آرام همگام با مشارکت فعال جامعه بندری و دریایی در توسعه دریا محور در سواحل نیلگون خلیج فارس و دریای عمان و تعهد برای فراهم آوردن زمینه های زندگی عزتمندانه برای ساحل نشینان از جاسک تا پارسیان، حکایت از نهادینه شدن مفاهیم توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی این مجموعه دارد.

بندرشهید رجایی به عنوان یکی از حلقه های اصلی زنجیره تامین کالای وارداتی و صادراتی به کشور، خود را ملزم به هدایت سرمایه گذاری های جدید در جهت ایجاد مراکز لجستیک و توزیع و ارایه خدمات دارای ارزش افزوده می داند و بدلیل ارزش غیرقابل کتمان اراضی و زیرساخت های بندر، نظارت بر پروژه های سرمایه گذاری چه در زمان ساخت و چه در زمان بهره برداری حساسیت بالایی می طلبد تا در چهارچوب ضوابط مربوطه استفاده بهینه از ظرفیت ها محقق گردد. واگذاری ها در قالب قراردادهای بلند مدت، با بررسی بازار و آینده آن، تحلیل شاخص های اقتصادی و اصول رقابتی صورت خواهد می پذیرد و دورنمای سودآوری برای شرکت سرمایه گذار در یک منفعت دوطرفه برد-برد، فیمابین اقتصاد ملی و درآمد بخش خصوصی تعریف شده است.

بندرشهید رجایی شاهد جهش خیره کننده در مبلغ جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی که در بیست سال اخیر بی سابقه بوده است می باشد و با افزوده شدن ۲۶۰۰ هکتار به اراضی بندر و افزایش صد در صدی ظرفیت ، آمادگی جهت واگذاری در زمینه های: ایجاد مراکز خدمات ارزش افزوده، ترمینال پردازش و صادرات مواد معدنی، مرکز دریافت و پردازش مواد زائد شناورها، ترمینال های صادرات، ترانزیت، سوآپ و بانکرینگ مواد نفتی، ترمینال لجستیک کانتینر و کالا، مخازن نگهداری و فرآوری روغن خوراکی، نیروگاه برق و آب شیرین کن و مراکز صادرات مجدد وجود دارد.

بندر شهید رجایی با دارا بودن موقعیتی ممتاز و پسکرانه ای به وسعت کشوری هفتاد و چند میلیونی، با زیرساختها و ظرفیت های آماده بهره برداری، با سرعتی زیاد در رونق دوباره اقتصاد کشور همراه است.

طرح توسعه این بندر در فازهای ۲ و ۳ و سه پروژه بزرگ در زمینه های کانتینری، نفتی و معدنی در دست اقدام است. فاز دوم طرح توسعه مجتمع بندری شهید رجایی جهت ارتقاء ظرفیت کانتینری بندر به ۶ میلیونTEU شامل حدود ۲۰۲۰ متر اسکله دیافراگمی ، ۷ میلیون مترمکعب لایروبی و ۱۴۰ هکتار محوطه کانتینری تکمیل و مورد بهره‌برداری قرارگرفته است که با تکمیل تجهیزات استراتژیک به ظرفیت عملیاتی ۶ میلیون می رسد.در فاز سوم حدود ۲ میلیونTEU جدید در ظرفیت کانتینری بندر ایجاد می گردد و ظرفیت عملیاتی بندر را به ۸ میلیونTEU افزایش خواهد داد .

در حوزه کابوتاژ کالا ، صادرات تولیدات منطقه ای و ایجاد کسب و کار، بنادر کوچک منطقه ای فعال می گردند و مطمئناً مردم شریف سواحل فرصت بهره مندی منطقی و بیشتر ازاین ظرفیت ها پیدا می کنند و تاثیر مثبت بنادر کوچک در زندگی مردم ساحل نشین دیده می شود.

ظرفیت های خوبی در حوزه مسافری در استان ایجاد شده است و شرایط مناسبی وجود دارد. ضرورت دارد که در حوزه گردشگری دریایی که اتفاقاً پتانسیل های زیادی هم وجود دارد کار و اقدام شود. در این خصوص یکی از اولویت های کاری ایجاد هم گرایی و هم افزایی در تمام ارگان ها و دستگاه های ذیربط در استان است که بتوانیم از تجمیع ظرفیت دستگاه ها انرژی مضاعفی برای توسعه گردشگری فراهم کنیم و مناطق ناشناخته ای که ظرفیت گردشگری دارند را معرفی کنیم و البته زمینه های سرمایه گذاری بخش غیر دولتی نیز در این حوزه فراهم است و امید دارم که با حضور و استقبال بخش غیر دولتی و حمایت بخش ها و دستگاه های ذیربط دولتی از این ظرفیت ها به نحو احسن استفاده شود.

تاکنون بیش از ۲۵۰۰۰ میلیارد ریال در بندر توسط بخش غیر دولتی سرمایه گذاری شده است که البته در فضای پس از برجام تمایل شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در استان در حوزه حمل و نقل دریایی افزایش پیدا کرده، گروه های زیادی مراجعه کرده اند و در حال ارزیابی هستند. به نظر می رسد که این اظهار تمایلات واقعی است و آن ها در صدد هستند که این کار را انجام بدهند . لازمه این کار همکاری همه دستگاه های ذیربط و تسهیل فرآیند سرمایه گذاری است.